سیم و کابل

آشنایی با انواع سیم و کابل افشان

سیم و کابل افشان

سیم و کابل با یکدیگر تفاوت دارند و در همین ابتدا نیاز است به آن اشاره شود. یک سیم از یک هادی الکتریکی منفرد ساخته شده است در حالی که یک کابل گروه یا دسته ای از چندین هادی در داخل یک پوشش مشترک است. از هر دوی آن ها به جهت حمل جریان الکتریکی استفاده می شود. بهتر است بدانیم که سیم ها برق از آلومینیوم یا مس ساخته شده اند. این سیم ها یا برهنه و یا عایق دار به فروش می رسند. عایق آن ها نیز عموماً لایه ای نازک از پی وی سی است.  اگر غلاف پی وی سی داشته باشند، پی وی سی آنها رنگی خواهد بود تا نشان دهد که سیم خنثی، ارت یا گرم است. کابل‌ها حداقل حاوی یک سیم خنثی، یک سیم ارت و یک سیم گرم هستند که به هم پیچیده یا به هم متصل شده‌اند. بسته به هدف آن، کابل ممکن است دارای سیم‌های بیشتری باشد. سیم‌های کابل در لایه پی وی سی رنگی خود عایق بندی شده‌اند. سپس گروه سیم‌ها در یک غلاف بیرونی قرار می‌گیرند تا کابل واحد را تشکیل دهند. با دانستن این تعریف اکنون دیگر زمان آن رسیده است که در مورد سیم و کابل افشان مطالبی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم پس با ما همراه باشید.

 سیم افشان چیست؟

سیم ها عموماً به چهار نوع  سیم مفتول، سیم افشان، نیمه افشان و سوپر افشان دسته بندی می شوند. سیم افشان با روکش پی وی سی از رشته های نازک مسی یا آلومینیومی، به عنوان هادی ساخته شده است. جنس سیم افشان از رشته های مسی، رشته های آلومینیومی و رشته هایی با مغز آلومینیوم و با روکش مس است. از آنجایی که رشته های مسی یا آلومینیومی خیلی نازک انعطاف پذیری سیم افشان را خیلی بیشتر می کنند. همچنین به یاد داشته باشید که هادی مسی عملکرد بهتری نسبت به هادی آلومینیومی در بر دارد. عایق سیم افشان معمولاً از جنس یو پی وی سی (U-PVC) است. این مقاومت و ایمنی بالاتری را دارد. در پایان باید به این مهم اشاره شود که با توجه به استاندارهای جهانی، قطر رشته های مسی و مقاومت الکتریکی در هادی سیم افشان، نباید بیشتر از مقدار تعیین شده باشد.

سیم و کابل افشان

از سیم افشان کجا استفاده می شود؟

سیم افشان در سیم کشی داخلی ساختمان های تجاری، مسکونی و صنعتی به کار گرفته می شود. این سیم انعطاف بسیار بالایی دارد و در شرایطی پیچش سیم وجود دارد  از سیم افشان استفاده می شود. چکش خور بودن، مقاومت بالا در برابر ضربه این سیم را در آماده سازی وسایل برقی، سیم کشی های ساختمان، حفاظت سیستم های روشنایی، سیم رابط در داکت های زیرزمینی و ماشین آلات، سیم رابط در تابلوهای فرمان، درون لوله ها، زیر و روی گچ، سیم تلویزیون و وسایل تصویری و محیط های خشک به محصولی کاربردی تبدیل کرده است.

تفاوت سیم افشان با سیم مفتولی

سیم مفتولی را با نام سیم خشک نیز به صورت تک رشته ای و یا هادی در بازار می شناسیم. این محصول جنسی از فلز مس و عایقی از پی وی سی دارد که برای سیم کشی تأسیسات نظیر نصب در داخل لوله ها و زیر گچ ها مورد استفاده قرار می گیرد. سیم های مسی با توجه به میزان جریان عبوری در شکل ها و اندازه های متفاوت طراحی و ساخته می شوند. این امر هزینه ها را در زمان خرید بسته به نیاز مصرف کننده کاهش می دهد. حال سیم افشان در قیاس با سیم خشک انعطاف پذیری بیشتری دارد و در مکان های که نیاز به تحرک بیشتر سیم است به کار گرفته می شود. به عنوان مثال از سیم افشان در  داکت های زیر زمینی، ماشین آلات و تابلوهای فرمان استفاده می شود.

 

سیم و کابل افشان

 نکاتی در راستای خرید سیم افشان

  1. سیم های که استاندارهای لازم را دارا هستند دارای کد رهگیری هستند که شما به راحتی می توانید از استاندارد بودن آن مطمئن شوید.
  2. به ساختار سیم بیشتر از وزن آن اهمیت دهید چرا که کیفیت و کارایی یک محصول را متریال ساخته شده آن تعین می کند.
  3. سعی کنید زیر نظر برندهای شناخته شده خرید سیم های با کیفیت را دنبال کنید حتی اگر قرار باشد هزینه بیشتری را پرداخت کنید چون ایمنی بیشتری را در طول زمان برای شما فراهم می سازد.
  4. توصیه می شود از مراکز خرید معتبر نظیر وب سایت الکترو نصر این خرید مهم را دنبال کنید تا در کنار کیفیت و ایمنی بالا قیمت مقرون به صرفه تری نیز در پیش روی شما قرار داده شود.

 

کابل افشان چیست؟

این کابل ها دارای انعطاف بسیار بالایی هستند و در پروسه ساخت آن ها عموماً از یک، دو و یا چند سیم مسی مختلف استفاده می شود. نیاز است بدانیم که پروسه ساخت آن ها به صورت عایق و غیر عایق بسته به نیازهای متفاوت عموماً دنبال می شود. از کابل های افشان در مصارف خانگی و صنعتی استفاده می شود. با این تعریف که قدرت هر کدام بسته به نوع مصرف متفاوت است. بر فرض برای نیروگاه ها و مراکز توزیع مصرف برق از کابل های قوی تری نسبت به کابل ورودی اتصال در تجهیزات استفاده می شود. پس به طور کلی می توانیم بگویم کابل های افشان دارای پیچش و خمیدگی بالاتری نسبت به سایر کابل ها است. شعاع خمش بسیار بالایی دارد و دارای قابلیت های مکانیکی مناسبی است. در نهایت نیز باید اشاره شود که مقاومت اهمی در کابل های افشان نسبت به کابل های مفتولی بسیار بیشتر است.

 

سیم و کابل افشان

 از کابل افشان کجا استفاده می شود؟

از کابل های افشان حتی می توان در لوله های خرطومی که برای زیر سازهای گچی استفاده می شود نیز استفاده کرد با این حال دو مصرف عمده را این کابل ها به خود اختصاص داده اند.

استفاده در ساختمان ها

برای بیشتر امورات مربوط به برق در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری از کابل های افشان کمک گرفته می شود. به این خاطر که کابل ایده ال ترین تجهیز برقی است که برای سیستم توزیع و انتقال برق مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده در صنایع

صنایع پایه ثابت استفاده از هر تجهیز برقی به شمار می آید. از همین رو به راحتی می توانیم به این مهم اشاره داشته باشیم که کابل های افشان در صنایع با قدرت های متفاوت به جهت انتقال برق مورد استفاده قرار می گیرند. از مزیت های این مهم می توان به هزینه نصب کم، کابل کشی راحت تر، مقاومت بالا در برابر ضربه و خمش و در نهایت به ایمنی بالا در مواجه با خطر برق گرفتگی می توان اشاره داشت.

 

سیم و کابل افشان

تفاوت کابل افشان با کابل مفتولی در چیست؟

کابل مفتول همان کابل های هستند که در ساخت آن ها از چند رشته سیم مفتول به هم پیچیده شده استفاده می شود. این کابل ها کمترین انعطاف پذیری را دارند اما برای هدایت جریان برق به خوبی وظیفه خود را به انجام می رسانند. اگر بخواهیم بهتر کابل های مفتولی را به شما معرفی کنیم می توانیم به کابل خشک یا سخت اشاره داشته باشیم. قابلیت انعطاف پذیری ندارد و هادی بکار رفته در این نوع کابل ها از جنس فلز مس که رسانا است. کابل مفتول برای مقاصد مصرفی در صنعت و یا کابل کشی در داخل ساختمان ها می تواند مناسب باشد که استفاده از این نوع کابل ها در اماکن خشک، آبدار و مکان هایی که بسته است و یا مرطوب هستند کاربرد دارد.

 نکاتی در راستای خرید کابل افشان

  1. پیش از خرید نیاز خود را برای استفاده از کابل های افشان فشار قوی، متوسط و کم شناسایی کنید تا هزینه زیادی را برای خرید متحمل نشوید.
  2. کابل های ارزان قیمت را به دست فراموشی بسپارید به این خاطر که از متریال بی کیفیت در پروسه ساخت آن استفاده شده است و ممکن است سبب بروز آتش سوزی شود.
  3. برای کابل‌های برق استانداردهای جهانی تعریف شده است که در آن‌ها قطر هادی و ضخامت عایق اندازه‌های مشخصی دارند. پس به جای توجه به قطر کابل استاندارهای این مهم را در نظر بگیرید.
  4. به هر فروشنده ای در زمان خرید اعتماد نکنید توصیه می شود از افراد زبده و ماهر در این راستا مشاوره های لازم را به جهت خرید کسب کنید و سپس دست به انتخاب بزنید. به این خاطر که محصولات جدید نه تنها کیفیت محصولات اورجینال برند معتبر را ندارند، بلکه حتی از کیفیت لازم و استاندارد نیز بهره ای نگرفته اند.

سیم و کابل افشان

 کلام آخر پیرامون سیم و کابل افشان

همان طور که در طی مقاله پیش رو مطالعه کردید سیم و کابل افشان از تعداد زیادی رشته های نازک مسی یا آلومینیومی تشکیل شده است. سیم مفتول یا سیم تک لا، سیم نیمه افشان، سیم افشان و سیم سوپر افشان از نمونه های بارز این محصول به شمار می آید. یک سیم از یک هادی الکتریکی منفرد تشکیل شده است حال آنکه یک کابل متشکل از گروه یا دسته ای از چندین هادی است. پس می توانیم به این مهم اشاره داشته باشیم که مجموعه ای از سیم های در هم تنیده، کابل را تشکیل می دهند. هم سیم و هم کابل به منظور حمل جریان الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. پس برای مصارف ساختمانی و صنعتی هر دو این محصول با کارایی متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.برای دریافت قیمت سیم و کابل افشان،و همچنین جهت خرید سیم و کابل افشان می توانید به مشاوران وب سایت الکترونصر مراجعه نمایید.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *