تابلو برق

تابلو برق چیست

تابلو برق چیست

معرفی تابلو برق

تابلو برق واحدها، جعبه فیوز و یا تابلو برق انتهایی همه این اسم ها، القابی هستند که برای جعبه فیوز به کار برده می شوند.

در واقع جعبه فیوز،به عنوان مهمترین قطب تولید کننده ی برق هر خانه مسکونی محسوب می شود، که در ورودی هر واحد نصب می گردد. به طوری که کلیه مصرف کننده‌های این نیرو،در ساختمان مربوطه از این جعبه فیوز تغذیه می شوند.

این محصول در نقشه های برق خانه سازی، با علامت ویژه DP نشان داده می شوند.

 

تابلو برق چیست؟

تابلو برق محصولی است که کلیه امکانات و تجهیزات برقی در آن تعبیه می‌شوند، البته در تعریف این فضا ضروری نیست که حتماً از یک محیط بسته فلزی صحبت کنیم.

با توجه به آنچه که ممکن است در اثر نصب تجهیزات برقی و دخالت عوامل محیطی، اتصالات کوتاهی در ابزار الکتریکی رخ دهد، تولید کنندگان این محصول سعی کردند که این تابلو را به صورت یک فضای بسته طراحی و تولید کنند تا از این طریق ابزارآلات درون آن در دسترس نباشند.

در واقع تابلو برق، مجموعه‌ای از ابزار آلاتی را که شامل قطع و وصل نمودن، سنجش فرمان، حفاظت و پایش است، به یکدیگر وصل می شوند و در داخل یک بسته قرار می‌گیرند.

تابلو برق ها به منظور کنترل و پخش انرژی الکتریکی ساخته شده اند.

به کارگیری تابلو برق،امکان کنترل و حفاظت مطمئن‌تری را ایجاد می کند، میزان مصرف و هزینه های سیستم را کم کرده و ایمن هستند. تعمیر نمودن و محافظت از آن آسان است به طوری که امکان برق گرفتگی به حداقل خود می رسد.

 

تابلو برق بانک خازنی

انواع تابلو برق

تابلو برق ها را از لحاظ چگونگی کاربرد آنها، مکان نصب، جنبه‌های کاربرد و سطوح ولتاژ به دسته های متنوعی دسته بندی می کنند.

انواع تابلو برق از لحاظ کاربرد

تابلو برق ها را با توجه به نحوه کاربردی که دارند به دو گروه تابلوهای کنترل و تابلوهای پخش و توزیع و طبقه بندی می کنند.

تابلو برق های کنترل، همانطور که از اسمش مشخص است و بسته به اهداف مد نظر، سیستم را تحت کنترل قرار می دهند.در واقع این تابلوها بسته به هدفی که معین شده، تجهیزاتی را در بر می‌گیرند. که مولفه های معینی را پایش کرده و ویژگی های حفاظتی و کنترلی را به اجرا درمی آورند.

تجهیزات و قطعات تابلو برق

به گروهی از ابزار آلات الکتریکی به هم پیوسته، که جهت تحقق یافتن هدف مشخص به صورت هماهنگ با همدیگر کار می کنند گفته می شود.

در واقع این تجهیزات، به منظور کمتر کردن آسیب‌ها و خطرات احتمالی به وجود آمده در اثر جریان برق به اشخاص و تاسیسات به کار برده می‌شوند. این تجهیزات هنگامی که جریان برق از میزان تحمل سیم ها بالاتر رود، به صورت خودکار جریان مدار را قطع می‌نمایند.

بنابراین هنگامی به حداکثر کاربرد خود می می‌رسند که مطابق با قوانین و اصول فنی  طراحی شده و ساخته شوند.

در غیر این صورت ،در زمان ایجاد کوتاه‌ترین اتصال و یا اضافه شدن جریان الکتریکی، نه تنها به کار نمی آیند، بلکه به دلیل عدم قطع نمودن جریان برق، خسارات زیادی را به ابزار آلات و مدارها وارد می نماید.

راه اندازی تابلو برق باید توسط افراد آگاه و متخصص انجام شود. این اشخاص باید در رابطه با ساخت تابلو برق و مدل های گوناگون آن اطلاعات لازم و کافی را داشته باشند.

انواع تابلو برق از لحاظ جنس

تفاوت تابلو برق فلزی و پلاستیکی

مدل تابلو برق پلاستیکی در مقایسه با تابلو برق صنعتی، خصوصیات مکانیکی مطلوب تری دارد و استحکام آن تقریباً دو برابر مدل صنعتی و فلزی می باشد.

یکی دیگر از فواید تابلو برق پلاستیکی در مقایسه با تابلو برق صنعتی، این است که این مدل زنگ نمیزند و جهت به کار بردن در مکانهای باز و به ویژه مکان های دارای رطوبت گزینه مناسبی می باشد.

 

تابلو برق استخری

جعبه فیوز

جعبه فیوز که نام دیگر آن تابلو برق واحدها و یا تابلو برق انتهایی است، به عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات مورد نیاز در قسمت‌ها و تجهیزات برقی هر ساختمان محسوب می شود. که اکثراً در ورودی های هر واحد تعبیه شده است. بنابراین در زمان اتفاقات احتمالی می‌توان از این جعبه فیوز برق استفاده نمود و خطرات احتمالی را کاهش داد.

ساخت جعبه فیوز در شرکت‌ها و موسسات فنی و صنعتی انجام می‌شود. انواع جعبه فیوز در اندازه ها و ابعاد متنوعی ساخته شده و به بازار فروش ارائه می‌شوند.

انواع فیوز در جعبه فیوز

فیوز ها هم گونه های متنوعی دارند اما در صنایع ساختمان سازی چند مدل آنها کاربرد بیشتری دارد.

پرکاربردترین فیوزها در طرحهای فشنگی و اتوماتیک و جعبه فیوز مینیاتوری ساخته می شود.

 

جعبه کلید

کلید های به کار برده شده در تابلو برق، به منظور کنترل، قطع و وصل شدن قسمت های گوناگون مدار های الکتریکی و حفاظت از آنها به کار برده می شوند. تهیه کردن تجهیزات لازم جهت تامین نمودن امنیت تابلو برق، از جمله مراحل اصلی و مهم راه اندازی تابلو برق محسوب می شود.

در واقع این امکانات و لوازم حفاظتی موجود در تابلو برق، با هدف کمتر شدن خطرات و آسیب های احتمالی ناشی از اتصال کوتاه و یا حداکثر اضافه بار به کار برده می شوند.

 

تابلو برق های قابل خرید در فروشگاه الکترونصر

 

قیمت تابلو برق

معمولاً قیمت تابلو برق، با توجه به امکانات و ابزار آلات مورد استفاده در آن، جنس و ضخامت ورق ها، اندازه های بدنه ی آن، متحرک بودن و یا ثابت بودن آن، و یک سری علل گوناگون دیگر در ساخت تابلو برق تعیین می‌شود و ممکن است قیمت تابلو برق ها در برندهای گوناگون متفاوت باشد.

توصیه می شود جهت انتخاب یک تابلو برق مطمئن و مناسب، از یک روش بسیار آسان و معتبر استفاده کنید. شما می توانید جهت استعلام قیمت و دریافت مشاوره در رابطه با خرید و فروش تابلو برق و کیفیت آن با کارشناسان شرکت های معتبر سازندگان این محصول تماس حاصل نمایید.

 

خرید تابلو برق

خرید تابلو برق در فروشگاه الکترو نصر به صورت حضوری و اینترنتی امکان پذیر شده است تا به راحتی و در سریعترین راه ممکن خرید خود را انجام دهید .

در رابطه با خرید تابلو برق و محصولات مرتبط با آن توصیه می شود از مشاوره ی کارشناسان آگاه و کاردان در سایتهای معتبر اینترنتی بهره مند شوید.

برای این کار میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و بهترین مشاوره را دریافت نمایید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *