سیم و کابل

راهنمای کامل خرید سیم و کابل برق

سیم و کابل

سیم و کابل یکی از کاربردی‌ترین اجزاء در تاسیسات هستند و در هر گرایشی سیم و کابل تعریف و کاربرد خاص خود را دارد بطور مثال در برق منظور از کابل مجموعه‌ای از سیم‌های رسانای برق است که توسط عایق کاور شده‌اند و در مکانیک منظور از کابل همان سیم بکسل جهت کشیدن و بالا بردن است .برای خرید سیم و کابل برق با این مقاله همراه باشید.

اما متداول‌ترین و کاربردی‌ترین نوع سیم و کابل مربوط به تاسیسات برقی و جهت انتقال جریان الکتریکی است و هرجا که جریان برق مورد نیاز باشد سیم و کابل برق نیز لازم است و در ادامه این مطلب مفصلا به خرید سیم و کابل خواهیم پرداخت.

 

 

راهنمای خرید سیم و کابل

برای افرادی که سررشته چندانی از تاسیسات و تجهیزات برقی ندارند شاید سیم و کابل تنها یک نوع و یک کاربرد داشته باشد اما سیم و کابل دارای انواع مختلفی است که از جنبه‌های بسیاری با یکدیگر متفاوت هستند.

ازاین‌رو خرید سیم و کابل بدون شناخت کافی می‌تواند مسائلی مانند ایجاد خسارت، عدم کارایی و… را در پی داشته باشد و مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم می‌توانند راهنمای بسیار خوبی برای شما در خصوص خرید سیم و کابل باشند.

خرید سیم و کابل

 

 

 1. انواع سیم و کابل از نظر ساختار

سیم و کابل از نظر ساختاری به دو نوع مفتولی و افشان تقسیم می‌شوند که در ادامه هردو نوع را معرفی می‌کنیم.

 

سیم و کابل افشان به تعدادی (تعداد متغییر) رشته سیم نازک که بهم تابیده شده و توسط عایق کاور شده‌اند گفته می‌شود که این نوع کابل از انعطاف بالایی برخوردار است و به همین دلیل کاربرد فراوانی ازجمله در سیم‌کشی ساختمان، تعمیر لوازم برقی و… دارند.

 

برخلاف سیم و کابل افشان، سیم و کابل مفتولی از یک هسته منفرد به همراه عایق پلاستیکی تشکیل شده است و اگر پوشش عایق آن را جدا کنید فقط یک رشته سیم مشاهده می‌کنید و این نوع سیم و کابل اتصال بهتری داشته اما انعطاف آن‌ها کمتر است و بیشتر در مواردی مانند سیم‌کشی داخلی ساختمان استفاده می‌شوند که نیاز به خم کردن و پیچ دادن کابل نباشد.

 

 

سیم و کابل برق

 

 1. انواع سیم و کابل از نظر جنس هادی

هسته مرکزی کابل یا همان قسمت هادی (رسانا) سیم و کابل از جنس‌های مختلفی می‌تواند باشد که متداول‌ترین آن جنس مسی و آلومینیومی است که به شرح زیر هستند.

 

 • سیم و کابل مسی

سیم و کابلی که هادی مسی دارند با علامت (N) بر روی عایق مشخص می‌شوند و ازجمله مزایای این نوع هادی می‌توان به مصرف انرژی کمتر، ظرفیت بار الکتریکی بیشتر، استحکام مکانیکی بالاتر، مقاومت بیشتر در مقابل مواد شیمیایی و عوامل محیطی و… اشاره کرد.

 

 • سیم و کابل آلومینیومی

سیم و کابلی که هادی آلومینیومی دارند با علامت (NA) بر روی عایق مشخص می‌شوند و ازجمله مزایای این نوع سیم و کابل می‌توان به قابلیت شکل‌پذیری بیشتر، وزن سبک‌تر، قیمت مناسب‌تر، هدایت الکتریکی یکنواخت و… اشاره کرد.

 

توجه داشته باشید که هریک از انواع سیم و کابل فوق مزایا و معایب خاص خود را دارند و شما هنگام خرید با توجه به هدف و کاربرد موردنظر باید نوع مناسب را انتخاب کنید.

 

سیم و کابل برق

 

 1. انواع سیم و کابل از نظر جنس عایق

یکی از مواردی که هنگام خرید سیم و کابل باید به آن توجه ویژه شود جنس عایق یا کاور پوششی است و هرچقدر که کیفیت متریال عایق بالاتر باشد مقاومت و دوام آن در مقابل عوامل محیطی بیشتر و محافظت آن از هسته هادی بهتر خواهد بود و انواع لایه عایق شامل موارد زیر هستند.

 • لاستیک
 • PVC
 • TPR
 • پلی‌اتیلن یا XLPET

 

 

 1. انواع سیم و کابل بر اساس فشار

یکی از موارد بسیار مهمی که هنگام خرید انواع سیم و کابل باید به آن دقت داشته باشید فشار قابل تحمل آن است و باید توجه کنید که با توجه به هدف استفاده، چه نوع سیم و کابلی برای شما کاربرد دارد.

 

 • سیم و کابل فشار قوی

سیم و کابل فشارقوی که با علامت(HV) بر روی روکش آن مشخص می‌شوند بیشترین میزان جریان را از خود انتقال می‌دهند (30000 ولت به بالا) و حتی از نظر استحکام و چگالی نیز قوی‌ترین نوع سیم و کابل هستند.

 

 • سیم و کابل فشار متوسط

این نوع سیم و کابل جریانی بین 30 تا 60 هزار ولت را تحمل می‌کنند و در مواردی مانند خطوط هوایی، پروژهای انتقال تک فاز، سه فاز و… کاربرد دارد.

 

 • سیم و کابل فشار ضعیف

سیم و کابل فشارضعیف که با علامت (LV) بر روی عایق آن مشخص می‌شوند فشاری بین 600 تا 1000 ولت را تحمل می‌کنند و از نظر استحکام و ضخامت نیز ضعیف‌تر از دو نوع دیگر هستند و بیشتر در سیم‌کشی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

سیم و کابل برق

 

 

 1. توجه به علائم اختصاری

هنگام خرید انواع سیم و کابل به علائم اختصاری روی عایق توجه کنید چراکه می‌توانند راهنمای مناسبی برای شما باشند و برخی از این علائم شامل موارد زیر هستند.

 

A ✓: مخصوص سیم‌ و کابل‌هایی که می‌توان برای سیم‌کشی داخل لوله‌ها از آن استفاده کرد.

N ✓: مخصوص سیم‌ و کابل‌هایی که بر اساس استانداردهای VDE آلمان تولید شده‌اند.

Y: مخصوص سیم و کابل‌هایی که با عایق آن‌ها از جنس PVC است.

  ✓ F: مخصوص سیم و کابل‌هایی که نرم و افشان هستند.

M: مخصوص سیم و کابل‌هایی که در برابر رطوبت مقاوم هستند.

Z و S: مخصوص سیم و کابل‌هایی که با ویژگی‌های خاص و سفارشی تولید شده‌اند و…

 

 

نکات مهم در مورد خرید سیم و کابل

جدا از توجه به مطالب فوق هنگام خرید انواع سیم و کابل حتما به موارد زیر توجه داشته باشید.

 

✓ سیم و کابل از نظر جنس هادی، جنس عایق، سطح مقطع، فشار قابل تحمل و… باید باتوجه به هدف موردنظر شما کاربردی باشد.

 

✓ روکش سیم و کابل باید در تمام قسمت‌ها کاملا سالم و بدون بریدگی، ترک، پوسیدگی و خوردگی باشد.

 

✓ قطر عایق نباید نسبت به قطر هسته رسانا بزرگ‌تر باشد و باید کاملا محکم به دور هادی کاور شده باشد.

 

✓ در هیچ قسمتی از سیم و کابل موردنظر نباید حالت برجستگی و فرورفتگی وجود داشته باشد.

 

✓ حتما به نشان استاندارد (ISIRI) و علامت هولوگرافیک (UL) بر روی کاور سیم و کابل توجه داشته باشید.

 

✓ سنگین بودن لزوما نشانه کیفیت سیم و کابل نیست و باید به جنس متریال‌ها و استانداردهای تولید آن توجه کنید.

 

✓ سیم و کابل‌هایی که توسط برندهای معتبر و به شکل استاندارد تولید شده‌اند بر روی عایق خود مشخصات و اطلاعات اولیه آن درج شده است.

 

✓ خرید سیم و کابل به قیمت مناسب مهم است اما در صورت ارزان بودن بیش از حد سیم و کابل به کیفیت آن شک کنید و…

 

جمع‌بندی

باتوجه به مطالب فوق می‌توانید تفاوت‌های اساسی و نکات قابل توجه هنگام خرید انواع سیم و کابل را تشخیص دهید اما در هر حال حتی بدون شناخت کافی از انواع سیم و کابل با خرید از مراکز معتبر می‌توانید راهنمایی لازم را از بهترین نوع سیم و کابل مورد نیاز خود، توسط مشاورین بخش فروش فروشگاه الکترونصر دریافت کنید.

 

 

 

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *